دوره های پرنیان

راهکارهای تبلیغات و جذب مشتری

راهکارهای تبلیغات و جذب مشتری

راهکارهای جذب مشتری را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

  • ارائه خدمات و محصول با کیفیت :

که در این مقاله موضوع بحث ما نیست.

  • تبلیغات برای جذب مشتری :

برای برخی از کمپانی ها که عموما قدیمی هستند صرفا کیفیت محصول مطرح است و معتقدند که میتوانند با تضمین کیفیت، مشتری را جذب کنند. برای نمونه میتوان به چای شهرزاد یا گاوصندوق کاوه اشاره کرد…

ولی امروزه تبلیغات برای جذب مشتری بسیار اهمیت دارد، البته تمرکز بیش از حد روی تبلیغات نباید باعث افت کیفیت محصول و خدمات شود و این دو باید همواره مکمل یکدیگر باشند. در صورتی که یکی از این دو مورد به کل نادیده گرفته شوند، معموال تجارت با شکست مواجه میشود. با توجه به ضرورت کیفیت محصول، هدف این مقاله بررسی شیوه های تبلیغاتی است که میتوانیم آنها را در سه بخش تعریف کنیم:

۱ -حضوری:

تبلیغات حضوری شیوه ای سنتی و وابسته به حضور فیزیکی است که امروزه کمتر کاربرد دارد. مانند تبلیغ حضوری بازاریابها یا بازاریابی تلفنی که زیرمجموعه همین نوع تبلیغ است.

۲ -چاپی:

تبلیغات چاپی نیز شیوه ای قدیمی است که امروزه کمتر کاربرد دارد. مانند تراکت، بیلبورد، روزنامه، مجله، کتابهای مرجع و…

راهکارهای تبلیغات و جذب مشتری

۳ -مجازی:

از زمانی که دیجیتال مارکتینگ مطرح شد، فیزیکال مارکتینگ تقریبا کنار رفت. زیرا امروزه بستر تبلیغاتی ما دیجیتال است و تبلیغات مجازی کاربرد و مخاطب بیشتری دارند. این شیوه تبلیغ را میتوان اینگونه دسته بندی کرد:

– تبلیغات در سایت ها:

شیوه ای قدیمی است که در آن تبلیغات به صورت بنر در سایت قرار داده میشوند و به ازای هر کلیک روی تبلیغ، هزینه مشخصی دریافت میشود.

– پاپ آپ:

up-pop به پنجره هایی گفته میشود که به منظور تبلیغات، اطالع رسانی و… در فضای اینترنت استفاده میشوند. در حال حاضر کاربرد تبلیغاتی آنها به دلیل آزاردهنده بودن برای مخاطب، کمتر طرفدار دارد.

تبلیغات متنی:

این نوع تبلیغات معموال به صورت لینک در سایت ها قرار داده میشوند که برخی از آنها در گرفتن backlink هم موثرند.

– رپورتاژ:

امروزه بهترین شیوه تبلیغات، تبلیغ در سایت ها نیست ولی اگر بخواهیم در بستر سایت مخاطب را جذب کنیم، بهترین راه رپورتاژ است. در این شیوه، تبلیغ به صورت غیرمستقیم و در قالب مطالب سایت قرار داده میشود. در مرحله اول به مخاطب اطالعاتی کلی داده میشود که در نهایت به ترغیب او برای دریافت خدمات میانجامد.

– گوشی های هوشمند:

امروزه این شیوه در بازی و اپلیکیشن ها پرکاربرد است و مدل های پرداخت مختلفی را پیش روی مشتری قرار می دهد. مثال پرداخت به ازای کلیک، مشاهده ویدیو، نصب و…

– ایمیل مارکتینگ:

منظور از ایمیل مارکتینگ، ارسال انبوه ایمیل های تبلیغاتی است و با خبرنامه تفاوت دارد. برای دریافت خبرنامه، کاربر با رضایت خاطر آدرس ایمیل خود را قرار میدهد. ولی ایمیل مارکتینگ تبلیغات عمومی است و چون از تمایل مشتری مطمئن نیستیم، میتواند صرفا امری آزاردهنده باشد و بازدهی چندانی هم ندارد.

– اس ام اس مارکتینگ:

این شیوه تبلیغات نیز مانند مورد قبل، معموال باعث ایجاد مزاحمت میشود و در جلب توجه مشتری موفق نیست.

ویدئو مارکتینگ:

این شیوه بسیار مورد تایید است زیرا میتواند در مشتری حس اطمینان ایجاد کند و در حال حاضر بزرگ ترین شبکه های اجتماعی جهان بر پایه محتوای ویدئویی پیش میروند. مانند اینستاگرام و یوتیوب… i -شبکه های اجتماعی: بهترین راهکار تبلیغات را میتوان تبلیغ در شبکه های اجتماعی دانست، مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، تلگرام و… زیرا این شبکه ها امروزه بخش جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند و میتوان از این حضور پررنگ برای تبلیغات به صورت بهینه استفاده کرد. اینفلوئنسر ها میتوانند واسطه های خیلی خوبی برای این شیوه تبلیغ باشند.

این مقاله در لایو روز ۱۵/۱۱/۱۳۹۸ توسط پارسا قربانیان ارائه گردید که دوست خوبمون، تهمینه رجایی (اکانت تلگرام) زحمت تایپ و گردآوری آن را کشیدند.

امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. تیم تولید محتوای مدرسه اینترنتی پرنیان این مقاله را تهیه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاس طراحی سایت