دوره های پرنیان

شخص T شکل کیست؟ دریایی به قطر یک بند انگشت نباشیم!

شخص T شکل کیست؟ دریایی به قطر یک بند انگشت نباشیم!

من در مورد شما نمی دانم، اما من هرگز از داشتن یک علاقه راضی نبودم. من همیشه در طول سال ها در خیلی از چیزها مشغول بوده ام که این موارد از شنا، طراحی، مدل‌سازی سه‌بعدی، صخره‌نوردی، مقاله‌نویسی و کسب‌وکار آنلاین (که فقط چند مورد از آن را نام می بریم) متغیر بوده است.

این مقاله توسط دانشجوی خوبمان، آقای پوریا فراهانی ترجمه شده است.

با این حال، در تمام این مدت، تمام تمرکزم روی نوشتن بوده است ،  چیزی که میتوانم به مردم بگویم «در آن مهارت دارم». علاوه بر این، متوجه شدم که افرادی که من آنها را تحسین می کنم، به طور کلی در بسیاری از چیزهای مختلف، حتی زمانی که در یک زمینه خاص تخصص داشتند، بودند.

شخص T  شکل کیست؟ دریایی به قطر یک بند انگشت نباشیم!

به عنوان مثال، هنری دیوید ( Henry David Thoreau ) را در نظر بگیرید. مردم او را به خاطر نوشته‌هایش درباره طبیعت و سیاست به یاد می‌آورند، اما این شخص به تاریخ، زیست‌شناسی، شعر، گیاه‌شناسی، سفر، نقشه‌برداری زمین و غیره علاقه‌مند بود.

با این حال، تا همین اواخر بود که فهمیدم نامی برای این پدیده وجود دارد. من اولین بار در مقاله ای در وبلاگ Buffer با آن برخورد کردم و از آن زمان همه موارد آن را در اینترنت دیده ام (نمونه ای از اثر پرایمینگ در عمل).

این اصطلاح جادویی چیست؟ به آن شخص T شکل می گویند، و من فکر می کنم یکی از قوی ترین مفاهیم برای هر کسی است که می خواهد یک مجموعه مهارتی متنوع بسازد و در عین حال تخصص ارزشمندی داشته باشد. در مقاله امروز، من قصد دارم توضیح دهم که شخص T شکل کیست ، چرا می تواند برای شما مفید باشد و چگونه میتوانید به آن تبدیل شوید .

بنابراین اگر آماده هستید ، پس بیایید شروع کنیم !

A) شخص T  شکل کیست ؟

 نه ، T شکل بودن هیچ ربطی به اعضای بدن ربات بداخلاقی به نام ترمیناتور ( Terminator ) ندارد ( حداقل نه در این زمینه) .  معنای T شکل بودن در اینجا آمده است :

یک فرد T شکل دارای دانش/مهارت های عمیق در یک زمینه و مجموعه وسیعی از دانش/مهارت های مرتبط عمومی است.

اگر این عمق و وسعت را به صورت یک شکل نشان دهید، یک شکل “T” دریافت می کنید:

جزئیات دقیق از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. در واقع، اگر تازه شروع کرده اید، ممکن است متوجه شوید که دانش/مهارت شما بیشتر شبیه یک «i» است (یک متخصص بدون دانش عمومی):

یا شاید یک “خط ( Dash ) ” با دانش عمومی متنوع اما بدون تخصص:

اگر شما هم جزء یکی از دسته های بالا هستید ، جای نگرانی نیست . من به شما یاد خواهم داد که چگونه در یک لحظه شروع به ساخت شکل ” T ” خود کنید . با این حال ، ابتدا ، بیایید مزایای یک شخص T شکل بودن را در دانشگاه و فراتر از آن بررسی کنیم.

B) مزایای T شکل شدن

من دوست دارم شخص T شکل را پیشرفتی در برابر ضرب المثل کلاسیک ” جَک همه کارها ، استاد هیچی ” بدانم . یک شخص T شکل  ” جَک بسیاری از مشاغل ، استاد ( حداقل ) یکی است ” .

وقتی متعهد می شوید که T شکل باشید، از مزایای تخصص و تعمیم بهره مند می شوید ، در حالی که از دام های متخصص بودن فقط در یک زمینه و نداشتن دانش عمومی در سایر زمینه ها اجتناب می کنید. در اینجا فقط چند مزیت وجود دارد:

  1. شما در همکاری با دیگران بهتر هستید :

از آنجایی که شما طیف گسترده ای از دانش دارید، به اندازه کافی می دانید که با متخصصان در زمینه های مختلف ارتباط برقرار کنید . این کار همکاری را بسیار آسان تر می کند. به عنوان مثال ، اگر شما یک متخصص در رشته تاریخ هستید با درک اولیه از تجسم داده ها، می توانید به طور موثرتری با دانشجوی علوم کامپیوتر کار کنید تا به شما کمک کند یک روند تاریخی را برای خود مدل کنید.

  • شما علاقه مند میمانید :

وقتی فقط روی یک مهارت و دانش تمرکز می کنید ، ممکن است یکنواخت شود ، مهم نیست که موضوع چقدر جذاب است . داشتن تنوع های کلیدی درواقع برای درگیر نگه داشتن ذهن شماست .

به عنوان یک فرد T  شکل همیشه در مواردی که نیاز به استراحت از تخصص خود دارید ، بخش های دیگری هم هست که باید به آن ها بپردازید .

  • شما با داشتن تخصص و عمق در یک زمینه احساس رضایت را تجربه می کنید :

حتی زمانی که شما برای جلوگیری از یکنواخت شدن مسیر یادگیری ، حوزه های مختلف را تجربه میکنید . در همین موقع ، شما حس رضایتی از اینکه در یک موضوع و مهارت عمیق شده اید تجربه میکنید و بیشتر متوجه میشوید که حوزه دانش شما چقدر گسترده است و چگونه یک عمر یادگیری در پیش است . به نظر من این فوق العاده هیجان انگیز می باشد حتی هیجان انگیزتر از هر بازی ویدیویی یا سریال نتفلیکس است. اگر هرگز این را تجربه نکرده اید، باید آن را امتحان کنید.

  • شما خلاق تر میشوید :

یک ایده کلاسیک در هنر ( و در تجارت ) وجود دارد که بهترین ایده ها در تلاقی رشته ها اتفاق می افتد. هنگامی که مجموعه وسیعی از دانش دارید، در برابر “پارادوکس تخصص” مصونیت ایجاد می کنید، جایی که دانش پیشرفته شما در یک زمینه توانایی شما برای دیدن ایده های جدید در سایر زمینه ها را مختل می کند. به عنوان مثال کانال یوتیوب (Vihart’s YouTube )   به شما اتفاقاتی که میتواند  از تلاقی رشته های ریاضی، موسیقی و هنرهای تجسمی  بیافتد را نشان می دهد .

  • شما برای کارفرمایان جذاب تر هستید :

این به دو دلیل اتفاق می افتد : اولین مورد این است که شما در مقایسه با کسی که فقط روی رشته خود تمرکز کرده و هرگز منشعب نشده است، رزومه برجسته تری خواهید داشت در نتیجه شما قادر خواهید بود که موقعیت های شغلی بیشتری را نسبت به فردی که فقط میتواند یک نوع موقعیت شغلی را نسبت به مهارت خود بررسی کند به دست بیاورید .

دوم اینکه یک فرد T شکل بودن شما را جذاب تر می کند . این از لحظه ای که مدیر استخدام رزومه شما را می بیند تا لحظه ای که مصاحبه می کنید به نفع شماست. این بدین معنی است که چه کسی دوست ندارد با افراد جالب صحبت کند ؟ ( به خصوص اگر سایر نامزدهای شغلی همان فرمول خسته کننده تمرکز فقط روی یک شاخه را در برنامه های خود تکرار کنند )

اکنون که در مورد تمام مزایای تبدیل شدن به یک فرد T شکل هیجان زده اید، بیایید به نحوه انجام آن بپردازیم!

چگونه به یک شخص T شکل تبدیل شویم

آیا میدانید مدرسه پرنیان، کلاس آموزش طراحی سایت حرفه ای بصورت حضوری و مجازی برگزار میکند؟

کلیک کنید

C) چگونه به یک شخص T شکل تبدیل شویم :

تبدیل شدن به یک شخص T شکل مانند انتخاب کردن یک بازی ماجراجویی برای خود است . با این تفاوت که قوانین آنقدر واضح نیستند و مجموعه ماجراهای احتمالی تقریباً بی نهایت هستند . خیلی هیجان انگیز است ، درست است ؟

اولین سوالی که هنگام شروع سفر برای تبدیل شدن به یک شخص T شکل باید به آن بپردازید این است که چه مهارت هایی باید ایجاد کنم؟ چه چیزی باید یاد بگیرم؟

متأسفانه، یک پاسخ مشخص وجود ندارد. همه چیز به اهداف و ارزش هایی که تعریف کرده اید بستگی دارد. با این حال می توانم یک چارچوب کلی به شما ارائه دهم.

ابتدا باید ارزیابی کنید که چه مهارت ها و دانشی دارید. علاوه بر این ، باید توانایی خود را در هر زمینه ارزیابی کنید . شما می‌توانید این کار را هر طور که دوست دارید انجام دهید، اما من پیشنهاد می‌کنم یک صفحه Excel ایجاد کنید که در آن تمام مهارت‌ها و دانش‌هایی را که در موردش فکر می‌کنید بنویسید ، و سپس به هر کدام در مقیاس 0-5 امتیاز دهید . در اینجا نظر من در مورد هر سطح است :

0 : شما تقریبا هیچ دانشی از این حوزه ندارید . شما می خواهید آن را یاد بگیرید اما آن را تمرین نکرده اید یا مطالعه نکرده اید .

1 : شما یک تازه کار هستید شما شروع به یادگیری کرده اید، اما هنوز نمی دانید چگونه کارهای موردعلاقه تان را انجام دهید. اگر می‌خواهید آن را در شرایط دانشگاهی بیان کنید، در چند هفته اول دانشگاه هستید .

2 : شما یک مبتدی پیشرفته هستید. شما می توانید چند کار را به تنهایی انجام دهید، اما همچنان به راهنمایی ها و فرمول های زیادی نیاز دارید.

3 : شما مطالب مقدماتی را پشت سر گذاشته‌اید و در حال  اجرایی کردن موارد مختلفی هستید که یاد گرفته‌اید کجا بکار ببرید.

4 : شما مسلط هستید ، شما می توانید کارهایی را انجام دهید که اکثر مردم حتی به انجام آن فکر نمی کنند. شما کامل نیستید، و هنوز باید به این فکر کنید که چگونه میتوانید موقعیت خود را در کارتان ثابت کنید . ولی تو واقعا خوبی !

5 : شما یک متخصص هستید .مهارت های شما در بالاترین سطح قرار دارد و عملکرد شما برای کاربران به مانند یک جادو به نظر میرسد .

در اینجا یک ارزیابی نمونه است که من بر اساس مهارت ها و دانش فعلی خود ایجاد کردم.

شخص T شکل

هنگامی که این خودارزیابی را به صورت صادقانه انجام دادید ، باید تعیین کنید :

a) کجا میخواهید دانش و توانایی خود را ارتقا دهید . ( آموزشگاه ، دانشگاه و … )

b) هر کدام از مهارت های خودتان را در چه سطحی میخواهید نگه دارید  .

c) چه موردی را میخواهید اضافه کنید .

d) در کدام مهارتتان میخواهید عمیق شوید و تخصص پیدا کنید .

بیایید هر یک از این موارد را تجزیه و تحلیل کنیم =>

1) بهبود :

وقتی خودتان را برای هر یک از موضوعات و موارد رتبه بندی میکنید ، احتمالا متوجه برخی از موارد میشوید که علاقه دارید آنها را قوی تر کنید . به عنوان مثال من میخواهم مهارت های خودم را در نوشتن و صخره نوردی بهبود ببخشم . این قسمت را در صفحه Excel  یادداشت کنید تا بتوانید کار روی آنها را شروع کنید .

2) نگهداری :

در برخی زمینه ها، شما کاملا از سطح خود راضی هستید و علاقه ای به ادامه دادن ندارید. این خوبه. وقت خود را برای بهبود بخش هایی که برای شما مهم نیستند تلف نکنید. به عنوان مثال ، من از سطح توانایی های خودم در آشپزی راضی هستم. من به اندازه کافی می دانم و میتوانم  که آشپزی سالم با تنوع کافی داشته باشم، و علاقه ای ندارم که مهارت های خودم را در این زمینه افزایش بدهم و تا زمانی که به طور منظم آشپزی می کنم ، مهارت هایم را حفظ می کنم ، مشکلی نیست.

3) اضافه کردن :

اینها مواردی هستند که شما در حال حاضر دانشی در مورد آنها نمی دانید اما می خواهید یاد بگیرید . اینها مواردی هستند که در Excel خودارزیابی خود، کنار آن‌ها نمره 0 داده اید . شاید لازم باشد آنها را یاد بگیرید تا خود را به یک کاندید شغلی بهتر تبدیل کنید، یا شاید فقط شما به آنها علاقه مند هستند. دلیلش هرچه که باشد، شما می خواهید شروع به یادگیری کنید . برای مثال من میخواهم توسعه وب یاد بگیرم تا بتوانم پروژه های جالبی بسازم .

4) عمیق شدن :

در نهایت ، باید حوزه ای را که می خواهید در آن تخصص داشته باشید، مشخص کنید. این ساقه شکل ” T ” شماست . ممکن است از قبل بدانید که این حوزه چیست (برای من، نوشتن محتوا/داستان نویسی است). این مورد میتواند فقط یک حوزه باشد ( به عنوان مثال میتواند همان رشته تحصیلی شما و یا حوزه ای باشد که ممکن است در مورد آن چیزی نمیدانید اما واقعا احساس میکنید مفید و جالب است . ) و سرانجام شما بایستی بتوانید روی همان حوزه تمرکز کنید.

من همچنین این پیشنهادات را هنگام انتخاب مواردی که باید یاد بگیریم  به شما توصیه می کنم:

مهارت های نرم و سخت را یاد بگیرید :

اساساً، مهارت‌های سخت ، توانایی‌های فنی هستند که می‌توانید به راحتی آن‌ها را تعیین کنید . (نوشتن پست وبلاگ ، برنامه‌نویسی ، طراحی ، DDR)

 از سوی دیگر، مهارت های نرم چیزهایی مانند تفکر انتقادی، اعتماد به نفس و شبکه سازی هستند.

باید مطمئن شوید که “T” شما ترکیب خوبی از هر دو را دارد. تمایل شخصی خودم به سمت مهارت های سخت میباشد ، بنابراین باید در کنار این مهارت ها تلاشی هماهنگ برای ایجاد پایه‌های مهارتی نرم انجام دهم.

روی چیزهایی که به آن علاقه دارید تمرکز کنید :

مهارت های زیادی وجود دارد که افراد به شما می گویند که باید داشته باشید. ما معتقدیم که حوزه‌هایی وجود دارد که همه از دانستن آنها سود می‌برند، شما باید قبل از هر چیز روی چیزهایی که به آنها علاقه دارید تمرکز کنید . مخصوصاً برای حوزه ای که انتخاب می کنید تا در آن عمیق شوید ، چیزی را فقط به این دلیل که “بازار خوبی دارد ” و یا در مهمانی ها چشمگیر به نظر می رسد انتخاب نکنید . چیزی را انتخاب کنید که واقعاً برای شما جذاب باشد ، زیرا این چیزی است که شما را در زمان‌های سختی که پیشرفت در آن حوزه سخت است و می‌خواهید آن را ترک کنید، عبور می‌دهد .

اگر مطمئن نیستید ، دست به کار شوید :

اگر نمی‌دانید که می‌خواهید در چه چیزی عمیق شوید ، اصول اولیه چند چیز را که جالب به نظر می‌رسند بیاموزید. شما به سرعت متوجه خواهید شد که کدام ارزش وقت گذاشتن را دارد . این مشابه توصیه کلاسیک برای دانشجویان سال اول است که مطمئن نیستند در چه رشته ای تحصیل کنند: در کلاس های مختلف شرکت کنید تا بفهمید چه چیزی را دوست دارید.

اجازه ندهید ، رشته تحصیلی شما را محدود کند :

فقط به این دلیل که شما در حال تحصیل در رشته شیمی هستید، به این معنی نیست که باید متخصص شیمی شوید . ممکن است از دانش عمومی و الگوهای تفکری که شیمی به شما می آموزد لذت ببرید، اما بدانید که لزومی ندارد که این کار را حتما به عنوان شغل انجام دهید. برای مثال، ممکن است طراحی را هیجان انگیزتر بدانید. اگر اینطور است پس طراحی را کنارش یاد بگیرید !

بین مهارت های خود تعادل ایجاد کنید :

شما می خواهید مطمئن شوید که  پایه T شما به اندازه کافی خاص است که برای شما مفید باشند. به عنوان مثال ، “مهارت های کامپیوتر” آنقدر گسترده است که نمی تواند پایه “T” شما را تشکیل دهد. چه نوع مهارت  را میخواهید یاد بگیرید :

فتوشاپ؟

 تحلیل داده ها؟

 طراحی وب سایت؟

ایجاد گزارش TPS؟

با گذشت زمان یاد خواهید گرفت که این تعادل را پیدا کنید.

موضوعات مختلف را بخوانید :

یکی از زمینه‌های اصلی که به نظر من همه باید داشته باشند، «مطالعه» است. این باعث ایجاد عادت کنجکاوی فکری و به چالش کشیدن ایده های شما می شود. هر آنچه را که به آن علاقه دارید بخوانید، اما در طیف وسیعی از زمینه ها بخوانید.

اکنون که ایده ها و نظرات متفاوت را داریم، بیایید وارد جزئیات عملی شویم. تبدیل شدن به یک فرد T شکل ، روزانه چگونه به نظر می رسد؟ من متوجه شده ام که موارد زیر کلید موفقیت هستند:

آن را به یک عادت تبدیل کنید :

عادات بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهند (به گفته محققان دانشگاه دوک ( Duke University ) ، 40٪ از اعمال روزانه شما). بنابراین وقتی عادات خود را کنترل می کنید، قدرت فوق العاده ای به دست می آورید.

شما باید توسعه خود به شکل T را به یک عادت تبدیل کنید . من این کار را با اضافه کردن بخشی از جدول به لیست کارهای روزانه ام که میخواهم آن را ارتقا دهم انجام میدهم . من حتماً هر روز آن را بررسی می‌کنم ، و از TODOLIST استفاده می‌کنم تا مطمئن شوم که در انجام آن ها کوتاهی نمیکنم . ( در حال حاضر جاواسکریپ یاد میگیرم و زبان اسپانیایی تمرین میکنم )

روی پروژه ها کار کنید :

شاید متوجه شده باشید که من مجبور نیستم از TODOLIST برای تمرین نوشتن استفاده کنم. این به این دلیل است که من هر روز نوشتن را به عنوان بخشی از کارم تمرین می کنم. شما می توانید از طریق کار آزاد یا انجام کارهای متفاوت در اوقاعت فراغت از مزایای مشابه برخوردار شوید. به عنوان مثال، اگر می خواهید وردپرس را یاد بگیرید، می توانید یک وب سایت شخصی ایجاد کنید.

به طور منظم پیشرفت خود را ارزیابی کنید :

تبدیل کردن تمرین به عادت اولین قدم است، اما اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید به طور منظم پیشرفت خود را ارزیابی کنید. در اینجا چند ایده برای خود ارزیابی وجود دارد:

1) اگر میخواهید دانش خود در حوزه ای را امتحان کنید ، مقاله ای که اخیرا در آن حوزه انتشار یافته است را بخوانید و به درک خود از آن از 1 تا 5 امتیاز دهید

2) از تکنیک فاینمن ( Feynman Technique ) استفاده کنید: یک تکه کاغذ بردارید و هر آنچه را که در مورد موضوع می دانید بنویسید. شما به سرعت شکاف های دانش خود را پیدا خواهید کرد.

3) مهارت خود را به دیگری بیاموزید. مشابه تکنیک فاینمن (اما با بازخورد فوری تر)، این کار نقاطی را که شما واقعاً درک نمی کنید آشکار می کند.

4) اگر در حال یادگیری زبان هستید، صحبت کردن در مورد یک موضوع تصادفی را به مدت 5 دقیقه ضبط کنید.

فقط مطمئن شوید که خود را به صورت دوره ای آزمایش می کنید و تمرین های خود را مطابق با آن تنظیم کنید. در غیر اینصورت تمام تمرین های شما بیهوده خواهد بود .

4. به تخصص خود توجه بیشتری کنید :

برای حوزه ای که می خواهید در آن متخصص شوید، باید به پیشرفت خود توجه ویژه ای داشته باشید. مدل Dreyfus  ( Dreyfus Model ) را بخوانید و ببینید در مقیاس از مبتدی تا متخصص در کجا قرار می گیرید. همچنین، پس از اینکه مطالب آموزشی مقدماتی را پشت سر گذاشتید به دنبال یک مربی باشید که می تواند به شما کمک کند.

5. ساختار شکنی مهارت ها :

چیزی مانند “یادگیری صخره نوردی” یک هدف بزرگ و مبهم است. آنقدر بزرگ که می تواند غیرممکن به نظر برسد. آنقدر مبهم که اگر آن را ملموس تر نکنید، غیرممکن خواهد بود ، برای غلبه به این موضوع مهارت های خود را بشکنید به عنوان مثال ممکن است تصمیم بگیرید که فقط روی موقعیت پا در صخره نوردی یا تقویت انگشتان خود تمرکز کنید .

اگر موارد بالا را رعایت کنید ، شما به راحتی میتوانید تبدیل به یک فرد T شکل شوید .

نکته مهم: اجازه ندهید این چارچوب شما را محدود کند. در حالی که تبدیل شدن به یک فرد T شکل شما را کیلومترها جلوتر از بیشتر دانشجویان می‌آورد، لازم نیست فقط در یک مهارت عمیق‌تر شوید. به هر طریقی یک چندتایی شوید. فقط مطمئن شوید که از تله عمومی دوری می‌کنید و قبل از اینکه تصمیم بگیرید عمقی معادل را در حوزه دیگری دنبال کنید، اطمینان پیدا کنید که واقعا در حوزه اول عمیق شده اید .

نتیجه گیری :

ایجاد مجموعه ای از دانش و مهارت های T شکل یکی از با ارزش ترین کارهایی است که می توانید برای آینده شغلی و پیشرفت شخصی خود انجام دهید . ترکیبی از چشم‌اندازهای شغلی بهبودیافته و فکر کردن در مورد آن چیزی است که بیشتر مردم فقط رویای آن را می‌بینند، اما شما می‌توانید از طریق عادات و تعهد خود به این فرآیند، آن را به واقعیت تبدیل کنید. برای شما آرزوی موفقیت در این سفر را دارم. و به یاد داشته باشید، این سفر گاهی اوقات چالش برانگیز خواهد بود. تسلیم نشو! پاداش های این مسیر ارزش مبارزه را دارند.

امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید و آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. تیم تولید محتوای مدرسه اینترنتی پرنیان این مقاله را تهیه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلاس طراحی سایت